zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak naložit s odpady po samotestování - metodické sdělení MŽP a doplnění SZÚ

03.03.2021
Odpady
Firemní ekologie
Jak naložit s odpady po samotestování - metodické sdělení MŽP a doplnění SZÚ

Mezi jedno z aktuálních opatření týkajících se pandemie COVID patří rozšíření testování v podnicích a firmách. Je však třeba vědět, jak se vzniklými odpady správně naložit. MŽP aktuálně vydalo metodické sdělení k nakládání s odpady ze samotestování. Web České asociace odpadového hospodářství níže přináší plný text metodického sdělení.

Odbor odpadů Ministerstva životního prostředí vydává toto metodické sdělení za účelem správného zařazení odpadu. MŽP sděluje postup k zařazení odpadu vzniklého z kontaminovaného materiálu z antigenních testů na přítomnost antigenu SARS-CoV-2, které jsou určeny výhradně k samotestování osob.

V případě výrobků (testovacích sad) určených pro sebetestování osob (např. zaměstnanců, občanů, žáků atd.), kdy testy lze provádět bez asistence zdravotního personálu, Ministerstvo životního prostředí doporučuje v souladu s vyhláškou č. 8/2021 Sb., o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů (Katalog odpadů) odpad, vzniklý ze sebetestování pomocí těchto testů na přítomnost antigenu SARS-CoV-2, zařadit jako běžný směsný komunální odpad pod katalogové číslo 20 03 01.


Jelikož je zde ovšem riziko, že testovaná osoba bude SARS-CoV-2 pozitivní, pak je třeba veškerý odpad z testovacích výrobků ukládat do pevného plastového pytle určeného na tyto odpady.


Pokyny MŽP pro správnou manipulaci s takovýmto odpadem:


  • Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění (nejpozději však do 24 hodin) pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem.
  • Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto vložte ještě do druhého pytle a zavažte.
  • Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem a zavázaný pytel až pak dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad.
  • Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu.
  • Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel.
  • Buďte ohleduplní a minimalizujte riziko pro všechny osoby, které nakládají s odpady.

Platnost a účinnost sdělení: toto sdělení nabývá platnosti a účinnosti dnem 26. února 2021.

Ke stažení: https://www.mzp.cz/cz/odpad_samotesty_metodika

Zpracoval: Odbor odpadů MŽP

Stanovisko Státního zdravotního ústavu

K nakládání s odpady z testování COVID v případech testování zdravotníckými pracovníky vydal již dříve odborné stanovisko Státní zdravotní ústav.

Stanovisko SZÚ ke stažení zde: stanovisko-testy-2--2-2-1.pdf [ 272.23 kB, PDF ]

Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství s využitím informace z https://www.mzp.cz/cz/odpad_samotesty_metodika a informací a stanoviska Státního zdravotního ústavu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí