zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 24. 2. 2021

25.02.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 24. 2. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil na mírně nadnormální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně mírně klesala. Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, se oproti minulému příliš nezměnil a tvoří 15 % všech objektů.

Průtoky na vodních tocích jsou převážně setrvalé. V důsledku tání sněhové pokrývky, která se nyní vyskytuje pouze ve vyšších oblastech, jsou průtoky v některých vodních tocích odvodňujících horské oblasti na mírném vzestupu. V následujících dnech se neočekávají větší srážkové úhrny, průtoky proto budou mít klesající tendenci s výjimkou toků odvodňujících horské oblasti, kde budou průtoky vlivem tání rozkolísané. Na většině území České republiky jsou průtoky ve vodních tocích v porovnání s dlouhodobými průměry pro toto období nadprůměrné, pouze severních a jihozápadních Čechách jsou průtoky některých vodních toků mírně podprůměrné.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny ze 75 - 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu a očekávané tání bylo na některých vodních dílech zahájeno předvypouštění pro případné zachycení a transformaci zvýšených průtoků.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí