zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návštěvnost jeskyní Moravského krasu byla loni nejvyšší od 2007

28.01.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Návštěvnost jeskyní Moravského krasu byla loni nejvyšší od 2007

Pět jeskyní v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku loni navštívilo 362.747 turistů, což je nejvíce od roku 2007. Meziročně se návštěvnost zvýšila zhruba o 22.000 lidí. ČTK to dnes řekl vedoucí správy jeskyní krasu Jiří Hebelka. Podle něj přibylo jak tuzemských, tak především zahraničních návštěvníků.

"Srovnání s rokem 2015 je však poněkud zavádějící, protože Punkevní jeskyně, které jsou cizinci nejvíce navštěvovány, byly v roce 2015 po dobu tří měsíců uzavřeny z důvodu výstavby nové provozní budovy," uvedl Hebelka. V roce 2007 se do jeskyní přišlo podívat asi 387.000 lidí.

Návštěvníci ze zahraničí tvoří z celkového počtu asi jednu třetinu. Nejčastěji jde o turisty z Polska či Slovenska, jeskyně si však loni prohlédlo například i 14 turistů z Peru a stejný počet z Kolumbie.

Vedení správy jeskyní chce letos u nejnavštěvovanějších Punkevních jeskyní zřídit nový stánek s občerstvením. "V současné době vyřizujeme nezbytné formality tak, aby byl stánek otevřený pro návštěvníky do začátku příští turistické sezony," uvedl Hebelka. V plánu je také instalace nového LED osvětlení v Kateřinské jeskyni, oprava silnice od Skalního mlýna či rekonstrukce parkoviště u Kateřinské jeskyně.

V Punkevních jeskyních se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě, jsou propojeny se dnem propasti Macochy. Kateřinská jeskyně nabízí k prohlídce největší přírodní podzemní sál v ČR, Balcarka zase bohatou krápníkovou výzdobu. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou zajímavé spletitým systémem chodeb a podzemními propastmi, Výpustek láká i na někdejší utajovaný protiatomový kryt československé armády.

V ČR je 14 jeskyní zpřístupněných veřejnosti. Loni si je prohlédlo téměř 761.000 lidí. Pět jeskyní Moravského krasu se podílí na celkové návštěvnosti asi 48 procenty.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí