zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loni se zvýšila návštěvnost jeskyní Moravského krasu

31.01.2016
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Loni se zvýšila návštěvnost jeskyní Moravského krasu

Loni se zvýšila návštěvnost jeskyní v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku. Je jich pět a zavítalo do nich 340.000 turistů. Návštěvnost se meziročně zvýšila zhruba o 15.000 lidí. Punkevní jeskyně, které jsou nejvyhledávanějším přírodním podzemím v ČR, byly loni kvůli stavbě nového turistického centra na čtvrt roku uzavřeny. ČTK to řekl vedoucí správy jeskyní krasu Jiří Hebelka. Podle něj přibývá tuzemských návštěvníků.

"Punkevní jeskyně, v nichž se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou propojeny se dnem propasti Macochy, jsme loni museli dočasně uzavřít z technických důvodů. S loňskými výsledky jsme spokojeni," uvedl Hebelka. I když se v minulém roce návštěvnost Punkevních jeskyní snížila, naopak výrazně přibylo turistů v ostatních čtyřech jeskyních krasu.

Nový objekt před Punkevními jeskyněmi stál 40 milionů korun. Nahradil původní, který byl již kapacitně i technicky zastaralý.

Punkevní jeskyně loni navštívilo 173.000 lidí, což je meziroční pokles počtu o 15.000 lidí. Naopak nárůst zaznamenaly ostatní jeskyně krasu: Kateřinská s největším přírodním podzemním sálem v ČR, Balcarka s bohatou krápníkovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské se spletitým systémem chodeb a podzemními propastmi i Výpustek, v němž je ukryt někdejší utajovaný protiatomový kryt československé armády.

"Letos plánujeme doplňování našich malých muzejních expozic, které má každá z našich jeskyní. Představují jejich minulost, geologii i výsledky archeologického bádání v nich," doplnil Hebelka. V ČR je 14 veřejnosti zpřístupněných jeskyní. Loni si je prohlédlo přes 720.000 lidí. Pět jeskyní Moravského krasu se podílí na celkové návštěvnosti 47 procenty.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí